Mumijo (lub mumio) to naturalna ciemna substancja, która przypomina żywicę. Spotkać ją można tylko w niektórych szczelinach, jaskiniach skalnych na wysokościach 2000-5000 m n.p.m. w górzystych rejonach Azji, w szczególności w górach Kaukazu, Ałtaj oraz Tybetu.

Ta tajemnicza substancja znana i stosowana była już od starożytności w medycynie naturalnej. Ze względu na rzadkość występowania i wysoką wartość przez lata obowiązywał zakaz jej eksportowania. Obecnie staje się powoli dostępna, ale wciąż w śladowych ilościach.

Nie jest do końca znane pochodzenie mumio. Niektórzy uważają, że ta substancja może być koncentracją skamieniałych gniazd pszczół, które zawierały miód, wosk pszczeli i obumarłe pszczoły, które przenikały się przez skały pod wpływem wody źródlanej przez setki a nawet prawdopodobnie tysiące lat. W efekcie tego działania powstała żywicopodobna substancja, która według najnowszych analiz wykazała, że ​​mumijo zawiera w sobie aż 28 różnych minerałów, 10 różnych bardzo rzadkich aminokwasów i kwasów tłuszczowych, wysokiej mocy witaminy z grupy B i krzemionkę. Według naukowców średni wiek mumio wynosi ok. 700 – 900 lat.

Mumijo w wolnym tłumaczeniu oznacza „profilaktyczny, ochronny”. Nazywany był także „Krwią gór” lub „Łzami skał”. Ze względu na swoje rzadkie występowanie i wysoką cenę, lokalizacje w których można było je znaleźć były zawsze objęte tajemnicą. W Rosji obowiązywał zakaz eksportu tej substancji, ponieważ uważano ją za skarb narodowy.

Ze względu na swój bogaty skład mumio uznawane jest powszechnie za środek posiadający wysokie właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe właściwości. Ponadto jest skuteczny we wspieraniu leczenia:

  • astmy oskrzelowej, alergii i reakcji alergicznych
  • uszkodzeń: złamań, skręceń, pęknięć kości, wstrząśnienia mózgu, blizn pooperacyjnych, oparzeń, odleżyn
  • guzów, gruczolaków,
  • migren, polio, epilepsji, porażenie nerwu twarzowego, zatruć, wrzodów, problemów żołądkowo-jelitowych czy gruźlicy.
  • chorób układu oddechowego: zapalenia oskrzeli, infekcji dróg oddechowych, grypy, gruźlicy
  • chorób układu pokarmowego: kamicy żółciowej, marskości, zatruć pokarmowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka, ostrego i przewlekłego zapalenia żołądka, wirusowego zapalenia wątroby, działa oczyszczająco na wątrobę
  • choroby układu moczowego: zapalenia pęcherza, chorób nerek, zapalenia gruczołu krokowego
  • chorób układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienia, zapalenia żył,
  • a także: artretyzmu, reumatyzmu, cukrzycy, jaskry, hemoroidów, migren, otyłości, paraliżu wysypki, trądziku, zapalenia zatok, bólów zębów, zapalenia korzonków nerwowych, wzmacnia odporność, działa oczyszczająco, łagodzi objawy po chemioterapii.

A to z pewnością jeszcze nie wszystko, badania nad właściwościami mumio wciąż trwają.

Opracowano na podst. lit.

Lidia Sąsiadek