pszczoły 024O tym, że produkty pszczele wspomagają leczenie wielu schorzeń wiadomo od dawna. Istnieje jeszcze inny sposób, który nie polega na spożywaniu, czy wcieraniu, ale na… wąchaniu. Uloterapia to nowy kierunek w apiterapii.

Aromaterapia znana jest już od bardzo dawna. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania tą tematyką. Polega ona na leczeniu związkami, które działają na organizm, w szczególności na układ nerwowy poprzez zmysł węchu. Związki te można wprowadzić do organizmu także przez skórę podczas kąpieli i masażu. W medycynie tradycyjnej stosuje się w celach leczniczych także inhalacje, szczególnie wtedy, kiedy nie ma możliwości przyjmowania leków innymi - np. dożylnie lub przez przewód pokarmowy. Substancje lotne dostają się z powietrzem drogami układu oddechowego do płuc, a stamtąd z krwią przedostają się do poszczególnych narządów.

Jednym ze sposobów na kurację zapachem jest spalanie świec z pszczelego wosku, o którym poświęcony był artykuł w wydaniu 10/2017 Podkarpackich Wiadomości Rolniczych. Kolejnym natomiast jest bezpośrednie wdychanie zapachu z ula. Osobom bojącym się tych owadów i uczulonym nie zaleca się zbliżania do ula bez odpowiedniego kombinezonu.

Niektórzy idą krok dalej i budują tzw. domki do uloterapii. Jest to specjalnie zaprojektowany domek wewnątrz którego umieszczany jest ul z pszczołami. W jednym takim domku zależnie od konstrukcji i budowy może mieścić się od 2 do 10 uli. Nie ma tu powodu do obaw, ponieważ pszczoły oddzielone są drobną siatką, dzięki czemu nie dostają się do środka domku, a wylotek z takiego ula umieszczony jest na zewnątrz. Dzięki temu pszczoły mogą swobodnie zajmować się swoją pracą, a człowiek siedząc lub leżąc na leżance wewnątrz nad pszczołami może odpocząć i cieszyć się cichym brzękiem pracujących owadów oraz kojącym, miodowym zapachem z ula. Powietrze, które wypełnia taki domek ulowy pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, a atmosfera jest tak uspokajająca, a kojący zapach sprawia, że niektórzy zasypiają tam niemal od razu.

Aromaterapia powietrzem z ula, czyli tzw. uloterapię można prowadzić tylko w sezonie pasiecznym, wtedy kiedy pszczoły są aktywne. Może być ona traktowana jako atrakcja w gospodarstwie pasiecznym lub agroturystycznym.

Wskazania do zastosowania uloterapii:

- choroby układu nerwowego (nerwice)

- bezsenność

- łagodzenie skutków stresu

- syndrom ciągłego zmęczenia

- choroby serca i układu krążenia (podwyższone ciśnienie)

- choroby reumatyczne

- choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli i inne dolegliwości)

- oraz w profilaktyce innych chorób

Ciekawostką jest, że już po pierwszej wizycie w takim domku można odczuć polepszenie się stanu fizycznego i psychicznego. Osoby, którym zapach przeszkadza lub nie odpowiada nie należy zmuszać do korzystania z takiego domku.

Dla osób nieuczulonych i niebojących się pszczół aromaterapia może odbywać się w pasiece podczas przeglądów pszczół.

Warto jeszcze wspomnieć o zapachu wosku wytwarzanym podczas jego przetopienia, a następnie odlewania świeczek i innej galanterii woskowej. Zapach pochodzący z podgrzewanego wosku również działa uspokajająco, a taką kurację można wykonywać w domowym zaciszu wykorzystując kuchenkę, naczynie oraz wosk.

Z pszczołami szybko można się oswoić i czerpać przyjemności - nie tylko zdrowie, ale także pozyskiwać inne cenne produkty pszczele – miód, pyłek, pierzgę propolis, mleczko pszczele.

 

Opracowała:

Lidia Sąsiadek