W bieżącym roku Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Instytutem Zootechniki PIB ZD w Kołudzie Wielkiej sprowadził dla podkarpackich rolników blisko 30 tys. piskląt kaczek i gęsi. Niezwykle dużym zainteresowaniem wśród hodowców cieszyły się gęsi kubańskie, które odznaczają się nie tylko wyjątkową jakością i strukturą mięsa ale posiadają również charakterystyczny wygląd predysponujący je do utrzymywania w gospodarstwach przydomowych i agroturystycznych.

Gęsi kubańskie wywodzą się od łabędzionosej gęsi chińskiej, a swoją nazwę zawdzięczają Nizinie Kubańskiej, która zlokalizowana jest w Rosji. To właśnie z tego regionu sprowadzono je do Polski w latach 70 XX w. Gęsi Kubańskie objęte są Krajowym programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt. Odznaczają się dobrym przystosowaniem do lokalnych, często trudnych warunków środowiskowych i klimatycznych. Ich występowanie ściśle wiąże się z rolniczym krajobrazem, tradycją i kulturą Polaków.

Wygląd gęsi kubańskich jest bardzo ciekawy, określany często jako orientalny. Głowa jest podłużna i wąska, a u nasady dzioba znajduje się swoisty dla tej rasy garb, który jest szczególnie widoczny u samców. Cechą charakterystyczną jest również silnie zarysowane podgardle. Posiadają szaro-brązowe upierzenie z ciemną pręgą, która biegnie przez tył głowy, szyję i tułów. Ptaki te są bardzo odporne na niskie temperatury, jednakże w okresie zimowym należy zapewnić im schronienie przez wiatrem i zimnem. Z chęcią korzystają z możliwości kąpieli i bez problemu asymilują się z innymi gęsiami, a nawet innymi gatunkami drobiu. Najlepiej czują się na pastwisku, które dobrze obsiać wartościowymi trawami. Chcąc uzyskać dobre parametry wzrostu należy dokarmiać ptaki ziarnem zbóż jak np. owies, jęczmień czy pszenica. Gęsi kubańskie jednorazowo składają ok. 5-8 jaj, a najwyższą nieśność wykazują pomiędzy 2 a 5 rokiem życia.

Przy odchowie piskląt należy zwrócić uwagę na jakość ściółki, która powinna być sucha, wolna od pleśni i grzybów. W przeciwnym razie bardzo łatwo rozwiną się choroby układy oddechowego gąsiąt, które mogą spowodować nawet 80% upadków w stadzie. Młode gąsięta należy chronić przed deszczem i chłodem, gdyż ze względu na brak piór mają słabo osłonięte wrażliwe nerki, które znajdują się na części grzbietowej ciała ptaków. Przy złych warunkach często dochodzi do przeziębienia i chorób. Hodowca powinien obserwować zachowanie zarówno gąsiąt, jak i starszych ptaków, aby jak najwcześniej zareagować i przeciwdziałać problemom zdrowotnym. W każdym okresie odchowu niezwykle istotne jest zapewnienie stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Utrzymywanie gęsi na wybiegach, pastwiskach i otwartych przestrzeniach zapewnia właściwe samopoczucie ptaków, optymalne przyrosty i ich prawidłowy rozwój. W wieku 12 tygodniu gęsi kubańskie powinny osiągać m.c. 4000-4300g (gęsiory), 3500-3700g (gęsi).

Niegdyś mięso z gęsi bardzo często gościło na polskich stołach, a uwzględniając jego jakość należałoby wrócić do tych tradycji. Gęsina odznacza się wysokimi walorami smakowymi, jak również zdrowotnymi. Jest cennym źródłem białka, składników mineralnych oraz witaminy A,E i B oraz kwasów omega-6. Zawiera duże ilości żelaza, wapnia, magnezu potasu i sodu. Mięso gęsie szczególnie polecane jest osobom w okresie obniżonej odporności. Warto zatem sięgać po mięso tych ptaków nie tylko w dzień Św. Marcina.