Rozplenica słoniowa „Vertigo” (Penisetum purpureum) to piękna trawa, którą charakteryzuje bardzo silny wzrost oraz wyjątkowo dekoracyjne liście. Liscie Penisetum Vertigo mają pokrój przewieszający się i tworzą fontannę ciemno bordowego listowia, które posadzone w pełnym słońcu może przybierać prawie czarną barwę.

Vertigo rośnie najszybciej z pośród dostępnych na rynku traw , osiągając do 90 cm wysokości. Ze względu na szybki wzrost otrzymujemy prawie natychmiastowy efekt dekoracyjny.

Rozplenica Vertigo wykorzystywana jest do obsadzania dużych pojemników i donic w ogrodach , na tarasach czy jako roślina do nasadzeń w miastach w eksponowanych miejscach publicznych a także do sadzenia na rabatach oraz obsadzania brzegów oczek wodnych. Ta bardzo elegancka trawa może być sadzona pojedynczo w dużych, prostych donicach i stanowić ozdobę np. wejść do budynków ze szkła, stali nierdzewnej czy marmuru. Świetnie wyglądają rabaty obsadzane wyłącznie trawą Vertigo, zwłaszcza jeśli są wyłożone białym żwirem lub białymi otoczakami, które podkreślają kolor liści i pokrój tej odmiany.

Rozplenica Verigo pochodzi z stepów i sawnn Afryki, w naszych warunkach klimatycznych w nasadzeniach w gruncie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Dobrze więc komponuje się z jednorocznymi roślinami balkonowymi o białych kwiatach np. surfiniami, nemezjami czy też smagliczką. Takie nasadzenia pojemnikowe cechuje prostota i elegancja a zarazem podkreśla piękno trawy Vertigo jak również eksponuje urodę białych kwiatów gatunków jednorocznych.

Penisetum purpureum wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Obfitego nawadniania wymaga w dni słoneczne oraz podczas suszy. Krótkie przesuszenie tej odmiany jest dla niej mało szkodliwe. Jak wspomniałam w naszych warunkach klimatycznych trawa ta przemarza zimą , można się pokusić o jej przetrzymanie na rok następny przy uprawie w pojemnikach wnosząc donice do pomieszczeń, w których zapewnimy jej temperaturę na poziomie ok. 2 st. C.

Po zimie pojemniki z rozplenią Vertigo oraz wysadzania jej do gruntu możemy dokonać pod koniec maja kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Ze względu na intensywny wzrost w czasie sezonu wegetacyjnego rozplenicy słoniowej Vertigo należy jej zapewnić regularne podlewanie oraz obfite nawożenie. Do nawożenia polecane jest stosowanie zbilansowanego nawozu PLANTO K, który podajemy roślinie wraz z każdym podlewaniem. Nawożenie możemy uzupełnić nawozem PLANTON Z , który zapewni rozplenicy Vertigo prawidłowy wzrost i rozwój oraz intensywne wybarwienie liści.

Anna Cieszyńska