Na krzewach bukszpanu pojawił się nowy inwazyjny szkodnik ćma bukszpanowa, która przywędrowała do Polski z Azji wschodniej. W 2016 r. odnotowano pierwsze pojawienie się tego szkodnika na terenie naszego kraju, który najprawdopodobniej został zawleczony z materiałem szkółkarskim.

Dorosły owad jest motylem i w tym stadium nie jest groźny dla bukszpanów gdyż nie odżywiają się jego liśćmi. Samice składają liczne jaja wewnątrz krzewu na dolnej stronie liści bukszpanu, z których wylęgają się gąsienice odżywiające się właśnie liśćmi. Gąsienice są bardzo żarłoczne i w krótkim czasie pozostawiają po sobie rozległe gołożery na bukszpanach. Krzewy czy żywopłoty wyglądają nieestetycznie a nadmierne gołożery mogą prowadzić nawet do zamierania całych roślin oraz przemarzania w czasie zimy. Gąsienice

żerują wewnątrz krzewu i na 1 roślinie mogą występować osobniki – młode gąsienice jaskrawozielone z ciemnymi paskami po obu bokach, oraz starsze ciemnozielone. Młode gąsienice objadają brzegi liści a starsze zjadają prawie całe liście. Ćma bukszpanowa wydaje dwa a nawet 3 pokolenia w ciągu roku.

Gąsienice ćmy bukszpanowej nie mają wrogów naturalny w naszym środowisku, gąsienice zjadając liście bukszpanu gromadzą toksyny w swoim ciele przez co nie są atrakcyjne dla ptaków.

W identyfikacji szkodnika pomagają też tworzone przez niego oprzędy. Delikatna pajęczyna, jaką snują gąsienice jest lepka i pokryta odchodami, dlatego łatwiej ją zauważyć niż sama gąsienicę.

Ważne aby co kilka dni przeglądać bukszpany, rozchylając gałązki i zaglądać do wnętrza krzewów.

Po zauważeniu gąsienic możemy się ich pozbyć w sposób mechaniczny wybierając je z wnętrza krzewów lub można je strząsnąć na folię podłożona pod krzew. Gąsienice należy zniszczyć z zabieg powtórzyć nawet kilka razy aby pozbyć się wszystkich szkodników.

Można również zmywać gąsienice silnym strumieniem wody po czym je zebrać i zniszczyć.

Gdy nie chcemy stosować chemii w naszym ogrodzie pomocny będzie oprysk wywarem lub wyciągiem z wrotyczu, który zniechęci gąsienice do żerowania.

Obecnie w ochronie bukszpanu przed ćmą bukszpanową nie ma zarejestrowanych preparatów do chemicznego jej zwalczania. Możemy stosować środki bazujące na pyretroidach, które działają kontaktowo i żołądkowo na żerujące na krzewach gąsienice – należą do nich m. in. popularne środki jak Decis czy Karate Zeon lub preparat z grupy nikotynoidów - Mospilan jako środek chemiczny, który zabija gąsienice. Po zauważeniu gąsienic jak najszybciej należy wykonać oprysk , pamiętając aby zaatakowany krzew dokładnie opryskać z zewnątrz a także wewnątrz. Należy również obserwować skuteczność zastosowanego oprysku w razie małej skuteczności wykonać kolejny zabieg środkiem z innej grupy chemicznej.

 

Anna Cieszyńska