Kilka ciepłych, wiosennych dni zaowocowało wzmożonymi pracami w ogrodach przydomowych. Właściciele działek grabią trawniki a nade wszystko zawzięcie przycinają drzewa i krzewy.

Moją uwagę zwróciły w kilku ogrodach ogłowione brzozy, których pnie były mokre od wypływającego soku. Niektóre gatunki drzew i krzewów w okresie ruszania wegetacji „płacze” . Takim gatunkiem jest właśnie miedzy innymi brzoza a z drzew owocowych orzech włoski.

Zanim zdecydujemy się na brzozę w małym ogrodzie lub przedogródku musimy pamiętać, że to drzewo szybko rosnące, dające dużo ażurowej zieleni. Po paru latach od posadzenia takie drzewo jest już sporych rozmiarów, zwykle daje dużo cienia i zaczyna przeszkadzać właścicielowi ogrodu.

Ogławiając drzewa, usuwamy gałęzie oraz  konary, ranimy drzewo.  Gdy powierzchnia ran jest bardzo rozległa, drzewo nie jest w stanie ich zaleczyć i w rezultacie próchnieje. Po takim zabiegu jest kwestią kilku lat, kiedy drzewo uschnie i stanie się martwe.

Prześwietlenie jako zabieg pielęgnacyjny w obrębie korony  wykonywane regularnie nie powinno przekraczać od  5- do 15% masy asymilacyjnej  drzewa.

Choć większość drzew i krzewów dobrze znosi cięcie wiosenne, to są takie gatunki , których ciecie powinno być przeprowadzone w innym terminie , ze względu na silne parcie korzeniowe, którego skutkiem jest „płacz” roślin.

Gatunek

Termin cięcia

Aktinidia   ostrolistna

koniec września – październik

Aktinidia pstrolistna

wrzesień – październik

Brzoza brodawkowata

koniec czerwca – wrzesień

Brzoza omszona

koniec czerwca – wrzesień

Dereń jadalny

koniec września – październik

Grab pospolity

koniec czerwca – wrzesień

Klon – większość gatunków*

koniec czerwca – wrzesień

Orzech włoski

koniec sierpnia – początek września

Winorośl

sierpień i wrzesień

  • cięcie o każdej porze roku dobrze znosi klon jesionolistny i klon palmowy  

                      

Opracowała:

Anna Cieszyńska