Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://62.133.131.171/SOGo/so/lidia.sasiadek/Mail/0/folderINBOX/474/2/IMG_0437.jpg
There was a problem loading image http://62.133.131.171/SOGo/so/lidia.sasiadek/Mail/0/folderINBOX/474/2/IMG_0437.jpg

Latem wędrując ulicami starego Wrocławia trafiłam na Promenadę Staromiejską w pobliżu Narodowego Forum Muzyki. Promenada to pas zieleni miejskiej wzdłuż Fosy Miejskiej. Przy pieszym i rowerowym ciągu komunikacyjnym założono wielobarwne rabaty a także nasadzenia w donicach.   Moją uwagę z powodu zainteresowań a także wykonywanego zawodu zwróciła niesamowita w swej prostocie rabata obsadzona rośliną o ciemnozielonych, wyprostowanych, segmentowanych podobnie jak bambus pędach. Do tej pory nie spotkałam takiej rośliny więc zaczęłam przeszukiwanie katalogów roślin ozdobnych i internetu. Ku mojemu zdziwieniu tą rośliną okazał się skrzyp zimowy.

Skrzyp kojarzy nam się z uporczywym, niechcianym chwastem w naszych ogrodach. Jest http://62.133.131.171/SOGo/so/lidia.sasiadek/Mail/0/folderINBOX/474/2/IMG_0437.jpgtrudny do zwalczenia ponieważ posiada długi korzeń a pędy mocno wysycone krzemionką.

Skrzyp zimowy jest byliną zimozieloną o wysokości ok 100 -125 cm. Wytwarza sztywne, wyprostowane pędy z charakterystycznymi brązowymi paseczkami w każdym węźle, pędy te są ozdobą ogrodu czy rabaty przez cały rok. Ten skrzyp ozdobny polecany jest do sadzenia na stanowiskach wilgotnych w słońcu lub półcieniu czy cieniu. Należy pamiętać, że skrzyp zimowy jest rośliną ekspansywną .Najlepiej więc go sadzić w dużych pojemnikach, dzięki temu możemy kontrolować skłonność tej byliny do rozprzestrzeniania się. Jeżeli posadzimy tę bylinę w gruncie, należy ograniczyć jej rozrost na boki, np. poprzez zakopanie na brzegach rabat blachy, co dodatkowo spowoduje, ze skrzyp będzie rósł zwarcie i stworzy gęstą zieloną ścianę.

Skrzyp zimowy wymaga podłoża kwaśnego i bardzo wilgotnego. Wrocławska rabata ze skrzypem zimowym jest zaopatrywana w wodę za pomocą zraszaczy umieszczonych wśród roślin a wydobywająca się orzeźwiająca w upalne letnie dni mgiełka wody zwraca uwagę przechodniów. Dodatkowo wieczorem zraszacze podświetlane są barwnym światłem co nadaje nasadzeniu niepowtarzalnego, intrygującego wyglądu.

Jeśli zapewnimy roślinie żyzną glebę zasiloną dodatkowo nawozem organicznym np. obornikiem, odwdzięczy się nam intensywnym wzrostem i mocnym wybarwieniem pędów.  Pielęgnacja skrzypu zimowego ogranicza się w zasadzie do usuwania usychających, starych pędów. Doskonale znosi cięcie i formowanie Jest odporny na choroby i szkodniki. Skrzyp zimowy można nasadzać pojedynczo lub w grupie zarówno w gruncie jak i w donicach. Prezentuje się orientalnie i niezwykle dekoracyjnie. Na pewno sprawdzi się w ogrodach w stylu japońskim.

Wyprostowany pokrój pędów skrzypu zimowego  świetnie sprawdzi się zapewne   w nowoczesnych ogrodach, założeniach minimalistycznych oraz ogrodach wodnych. Skrzyp sprawdzi się też świetnie jako roślina do pojemników. Dzięki osiąganym rozmiarom może stanowić osłonę od strony sąsiada czy też alternatywę dla niskiego żywopłotu w ogrodzie.

Rozchodnik okazały to bylina, która przezywa swój renesans dzięki modzie na rabaty i ogrody preriowe. To roślina uniwersalna roślina, a dzięki wielu nowym odmianom o ciekawym ubarwieniu liści i kwiatostanów chętnie brana pod uwagę przy projektowaniu ogrodów

Ten rozchodnik pochodzi z Chin i Japonii. Należy do rodziny gruboszowatych. W zależności od odmiany jej wzrost waha się od 30 – 60 cm. Tworzy zwarte, krzaczaste kępy Wytwarza grube nie rozgałęzione łodygi pokryte grubymi, siedzącymi i ząbkowanymi liśćmi. Zazwyczaj kolor łodyg i liści jest niebiesko zielony ale są też odmiany o bordowym kolorze. Liście i łodygi gromadzą w swoich tkankach wodę stąd też rozchodnik okazały może nawet rosnąć na glebach mało zasobnych w wilgoć. Dodatkowo liście i łodygi rozchodnika są pokryte warstwą wosku, która zabezpiecza roślinę przed utratą wody ale też nadaje roślinie niebieskawego odcienia zieleni.

Na wiosnę z ziemi wyrastają „kapustowate” rozety soczystych liści w miarę wzrostu pojawiają się wyprostowane ulistnione grube łodygi aby w końcu lata na ich szczycie pojawiły się zielone pąki kwiatowe, które stopniowo się rozwijają pokazując kolor kwiatów.

Rozchodniki wytwarzają baldachowate, płaskie kwiatostany, pojedyncze kwiaty zaś są drobne w kolorze różowym , białym czy fioletowym. Kwiaty są chętnie odwiedzane są przez owady – pszczoły, trzmiele i motyle. Rozchodnik okazały w zależności od odmiany kwitnie od sierpnia do listopada ale jego atrakcyjne kwiatostany po przekwitnięciu brązowieją i mogą być długo ozdobą jesiennego a nawet zimowego ogrodu. Pięknie prezentują się przekwitłe kwiatostany rozchodnika okazałego gdy okryje je szron lub obsypie śnieg.

Rozchodnik okazały pod względem uprawy jest rośliną mało wymagającą. Dobrze sobie radzi nawet na glebach piaszczystych, z niewielką ilością wilgoci. Preferuje stanowiska słoneczne ale może też rosnąć w lekkim półcieniu.

Rozchodnik okazały sadzony w zbyt żyzną glebę wytwarza wiotkie pędy i kępa rozkłada się na boki. Dobrym sposobem utrzymania zwartej kępy, jest uszczykiwanie pędów wiosną lub podcinanie korzeni. Pędów będzie wówczas więcej, ale kwiaty będą mniejsze.

Tak naprawdę pielęgnacja rozchodnika okazałego sprowadza się do wycinania na wiosnę starych łodyg robimy to po ustaniu wiosennych przymrozków. Rozchodnik okazały to bylina odporna na choroby i szkodniki jest również mrozoodporna.

Problemem w uprawie rozchodnika okazałego może być łysienie kęp od środka. Należy wówczas pobrać zewnętrzne, zdrowe i silne kawałki kępy i posadzonkować je od nowa w terminie od marca do maja. Przyjmą się bez problemu.

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem rozmnażania rozchodników jest podział rośliny w okresie wiosny i wczesnego lata

Rozchodniki okazałe możemy łatwo rozmnażać poprzez podział roślin wiosną i wczesnym latem.

Nawet całe łodygi z kwiatami, kawałki wyłamanych pędów, sadzonki pobierane wiosną z karpy, a nawet liście stanowią materiał rozmnożeniowy gdyż szybko się ukorzeniają.

Z uwagi na łatwość uprawy i nowe o ciekawej kolorystyce odmiany oraz okres kwitnienia późnego lata i jesieni kiedy są niezwykle ozdobne rozchodniki okazałe są częstym materiałem przy projektowaniu rabat czy ogrodów. Ciekawie kontrastują posadzone na rabacie z z delikatnymi źdźbłami traw tymi wysokimi np. miskantami czy rozplenicami stanowiącymi dla kwitnącego rozchodnika tło jak i niski takimi jak kostrzewa sina. Rozchodniki dobrze się komponują na rabach z rudbekiami, floksami, jesienią z astrami czy chryzantemami. Najlepiej wyglądają posadzone w rozproszonych kępach po kilka sztuk z przodu rabaty. Z rozchodnika okazałego możemy też tworzyć obwódki wzdłuż ścieżek. Ciekawą kompozycję tworzą kępy rozchodnika okazałego o intensywnym zabarwieniu kwiatostanów ze srebrzysto szarym o wełnistej strukturze liści czyśćcem wełnistym, który podobnie jak rozchodnik jest roślina mało wymagającą pod względem uprawy. Bez rozchodnika okazałego nie może się obyć żaden skalniak. Rozchodniki okazałe można też uprawiać w donicach   oraz skrzynkach balkonowych.

Jeśli nie macie jeszcze w swoim ogrodzie rozchodnika okazałego to czas aby ta piękna i mało wymagająca roślina w nim zagościła, a na pewno będzie kropka nad i waszej jesiennej rabaty.

Polecane odmiany rozchodnika okazałego do uprawy:

Matrona - o bordowo-brązowych liściach,

Brilliant- o kwiatach jasnoróżowych z ciemnoróżowymi pylnikami oraz słupkami,

Carmen - ma kwiaty ciemniejsze, fioletowe lub różowe,

Meteor - z czerwonymi kwiatami,

Autumn Joy - kwitnie później niż inne rozchodniki i ma różowo-brązowe kwiaty. Jest bardzo efektowna,

Stardust - o białych kwiatach, wyjątkowo ładna i delikatna

Iceberg - odmiana o kwiatach białych,

Purple Emperor – o głęboko ciemno fioletowej, prawie czarnej barwie liści, zwłaszcza gdy uprawiamy ta odmianę w pełnym słońcu,

Septemberglut – o dekoracyjnych karminowych kwiatach,

Frosty Morn – odmiana o białych kwiatach i jasno zielonych liściach z biało kremowym brzegiem

 

Opracowała: Anna Cieszyńska