bip_logo

HOTEL PODR Boguchwała

podrtv1

YouTube
„Integrowana ochrona ogórka gruntowego” PDF Drukuj

W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale 27 marca br. odbyła się konferencja „Integrowana ochrona ogórka gruntowego”. Konferencję otworzyła Janina Kamińska, z-ca dyrektora PODR, która równocześnie krótko scharakteryzowała uprawę ogórka gruntowego w Polsce oraz w woj. podkarpackim. Zaproszeni prelegenci fachowo i rzetelnie przedstawili wybrane zagadnienia dotyczące integrowanej ochrony, nawożenia, stosowania wapna, doboru odmian oraz stosowania aktywatorów i stymulatorów w uprawie.

Tematykę „Integrowanej ochrony ogórka gruntowego przed chorobami” przedstawiła dr Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na różne metody ochrony ogórka począwszy od metod agrotechnicznych po chemiczne z uwzględnieniem środków stosowanych w ochronie.

Odmiany ogórka do uprawy w gruncie zaprezentował Marcin Moczulski z Bejo Zaden Poland. Scharakteryzował on wybrane odmiany odporne na choroby, plenne oraz niewymagające udziału owadów zapylających.

Natomiast dr Andrzej Grenda z Yara Poland przedstawił problematykę odpowiedniego nawożenia w uprawach warzyw oraz zaprezentował produkty z właściwym doborem składników mineralnych. Ogórek jest warzywem wymagającym pod względem ilości składników w glebie, dlatego chcąc uzyskać duży plon należy właściwie dobierać nawozy.

O stosowaniu aktywatorów i stymulatorów w uprawie warzyw opowiedział Krzysztof Komisarczuk z firmy Amagro. Przedstawił produkty wspomagające rozwój roślin, łagodzące stres, pomagające odbudować tkanki po urazach wywołanych przez gradobicia, szkodniki lub choroby.

O tym jak ważne jest stosowanie wapna nawozowego uzasadnił Roman Sałdan z firmy Polcalc.

Sponsorami konferencji były firmy: Amagro, Bejo Zaden Poland, Polcalc, Yara Poland, które prezentowały swoje stoiska w trakcie przerwy. Uczestnicy oprócz uzyskania fachowych informacji mieli okazję zakupić nasiona (warzyw, kwiatów), cebulki, bulwy z firmy Polan, która również prezentowała swoją ofertę.

Opracowała:

Lidia Sąsiadek

 

IMG_4855IMG_4866IMG_4872IMG_4878 IMG_4879IMG_4888  IMG_4924IMG_4912  IMG_4874