bip_logo

HOTEL PODR Boguchwała

podrtv1

YouTube
W Boguchwale zapachniało owocami jesieni PDF Drukuj

JGO 2016AB 1257

W pierwszy weekend października w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale w ramach celu 2.3 KSOW na lata 2014-2020 „Promowanie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich” zrealizowano imprezę promocyjno-wystawienniczą XI Jesienną Giełdę Ogrodniczą połączoną z Podkarpackim Świętem Winobrania 2016, skierowaną do instytucji rolniczych i okołorolniczych, rolników oraz mieszkańców miast i obszarów wiejskich.

Jesienna Giełda Ogrodnicza oraz Podkarpackie Święto Winobrania 2016 zostały zorganizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla, Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Jerzego Jakubca, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Stowarzyszenie Winnice Doliny Sanu. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej – Stanisław Bartman oraz Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – prof. dr hab. Małgorzata Korbin. Natomiast patronat medialny sprawowany był przez: Telewizję Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, ogrodinfo.pl i gospodarkaPodkarpacka.pl. Promocyjno-wystawiennicza impreza ogrodnicza została wsparta i zrealizowana ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach celu 2.3 KSOW na lata 2014-2020 „Promowanie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich”. Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że w ciągu dwóch dni stoiska wystawców odwiedziło ok. 12 000 osób.

W sobotę odbyła się konferencja z zakresu „Innowacyjność w produkcji, przetwórstwie owoców i warzyw w małym gospodarstwie”, podczas której słuchacze zapoznali się z tematyką dotyczącą uwarunkowań formalnoprawnych oraz wymogów sanitarnych jakie muszą być spełnione przy produkcji przetworów owocowo-warzywnych oraz systemów wsparcia skierowanego do małych gospodarstw w ramach PROW.

Przetwórstwo stanowi dużą szansę na rozwój dla małych gospodarstw oraz dywersyfikację dochodu w gospodarstwie rolnym. Działalność jest uzupełnieniem działań realizowanych przez samorządy „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury, i powiązanej infrastruktury”. Zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 budowa i modernizacja infrastruktury handlowej ma na celu stworzenie miejsc, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać produkty wytworzone w gospodarstwie. Inwestycje w zakresie targowisk prowadzą do skrócenia łańcucha żywnościowego i zwiększenia udziału rolników w wartości dodanej. Budowa targowisk ułatwi dystrybucję produktów rolnych. Działanie przyczynia się do realizacji celu szczegółowego 3A Programu, tj. lepszego zintegrowania głównych producentów z łańcuchem żywnościowym poprzez systemy jakości, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy producentów i organizacje międzybranżowe. Tego dnia odbył się również konkurs dla publiczności „Kultura picia wina”. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością w tematyce podawania i kultury picia win. Drugi dzień ogrodniczego świętowania uroczyście otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl. Słowa podziękowania dla ogrodników i winiarzy skierował

Wicewojewoda Podkarpacki – Witold Lechowski, który wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom PODR.

W ramach dobrych praktyk w rolnictwie i działalności okołorolniczej zaprezentowano osiągnięcia w zakresie postępu biologicznego w produkcji ogrodniczej i winiarskiej. W konkursie „Najlepszy ogrodnik Podkarpacia” dyplomy i nagrody otrzymali: Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców Szeliga z Żurawicy, Ryszard Nowak z Zadąbrowia, Mieczysław Segiet z Bolestraszyc, Marta Mucha z Lutoryża, Halina Preis z Rogoźna, Roman Kalandyk z Rzeszowa, Adam Stec z Gnojnicy, Adam Hulek z Klęczan, Grzegorz Ożóg z Ostrowa, Anna i Stanisław Żyga z Nizin, Wojciech Kuźniar z Nizin, Bożena i Stanisław Habowie z Boguchwały, Gerard Wilk z Raniżowa, Renata Bartman z Kraczkowej, Anna Jarosz z Rzeszowa, Janusz Tyksiński z Gnojnicy, Stanisław Mazan z Góry Ropczyckiej, Krzysztof Kędziora z Grodziska Dolnego, Jan Bałaban z Małkowic, Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Aronia” gospodarstwo ekologiczne Stanisław Nowak z Miejsca Piastowego. Nagrodę za wkład w rozwój podkarpackiego ogrodnictwa otrzymała również red. Ewa Niedziałek-Szeliga z Polskiego Radia Rzeszów, która od lat w swoich audycjach propaguje dobre praktyki rolnicze i promuje osiągnięcia producentów i przetwórców rolnych z Podkarpacia. W ramach promocji osiągnięć podkarpackiego rolnictwa dokonano również podsumowania konkursów: „Agroliga 2016”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2016”, „Najlepszy produkt podkarpacki – przetwory owocowe i warzywne z domowej spiżarni” i „Najlepsza zagroda edukacyjna”.

Gwiazdą Jesiennej Giełdy Ogrodniczej był Wiesław Ambros – założyciel i prezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, z pochodzenia Hiszpan, z wyboru Polak, laureat wielu kulinarnych konkursów zagranicznych. Wiesław Ambros wraz z synem Bartoszem przygotowali dla publiczności potrawy z dodatkiem podkarpackiego wina. Dużą atrakcją był pokaz rzeźbienia w owocach i warzywach wykonywany przez Damiana Habę. Liczni wystawcy prezentowali swoje produkty i wyroby. Bardzo dużą grupę stanowili producenci materiału szkółkarskiego, cebulek, kwiatów, nasion, owoców i warzyw, którzy cieszyli się największym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Nie zabrakło także stoisk z produktami spożywczymi: chlebami, serami, wyrobami wędliniarskimi, miodami, przetworami owocowo-warzywnymi oraz rękodziełem artystycznym czy też maszynami ogrodniczymi. Ważnym punktem programu była prezentacja firm i instytucji działających w rolnictwie i przemyśle owocowo-warzywnym oraz kół gospodyń wiejskich, u których można było spróbować wiele wyśmienitych wyrobów. Na stoiskach winiarzy można było uzyskać fachową poradę dotyczącą uprawy winorośli, a także zdegustować i zakupić butelkę dobrego podkarpackiego wina. Wystawili się także producenci winorośli i win oraz sprzedawcy artykułów do produkcji win i nalewek.

W tym roku po raz drugi uczestniczył w imprezie Polski Związek Łowiecki Oddział w Rzeszowie, który przygotował m.in. wystawę łowiecką, a także do degustacji doskonałe wyroby z dziczyzny. Dużym zainteresowaniem cieszył się sokół wędrowny – wyszkolony i przystosowany do polowań oraz pokaz pracy psów myśliwskich.

Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej towarzyszyła również wystawa zwierząt. Można było podziwiać konie, owce, wiele ras królików oraz drób użytkowy i ozdobny. Zwiedzający mogli obejrzeć dumnie prezentujące się kolorowe pawie, przepiórki, bażanty i papużki faliste.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Jedną z atrakcji był skierowany do nich konkurs “Doimy krowę” Dzięki niemu dzieci mogły w sposób praktyczny dowiedzieć się, skąd pochodzi mleko. Była również możliwość przejażdżki kucem szetlandzkim.

Tłocznia „Owocowe smaki” Antoniego Tudryna przyciągała tłumy odwiedzających wystawę, które mogły poczęstować się pysznym, świeżym i zdrowym sokiem z jabłek, a także dokonać zakupu soków z jesiennych owoców.

W ramach działań informacyjnych pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na swoim stoisku udzielali fachowych informacji i doradztwa z różnych dziedzin – produkcji roślinnej, zwierzęcej i ekologii, pozyskiwania funduszy unijnych, a także doradztwa dotyczącego przetwórstwa owoców i warzyw oraz zakładania przedsiębiorstw związanych z tą tematyką. Również inne jednostki pracujące na rzecz rolnictwa dzieliły się swoją wiedzą i udzielały fachowych porad. Swoim doświadczeniem służyli pracownicy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Do uprawy derenia i tradycyjnych odmian jabłoni zachęcali pracownicy Zakładu Fizjografii i Arboretum w Bolestraszycach.

Szerokie rzesze zwiedzających ściągało przygotowane z wielkim rozmachem stoisko Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców Szeliga z Żurawicy. Można było na nim zakupić dorodne owoce oraz soki owocowe.

W tym roku po raz pierwszy zaprezentował się na JGO Mirosław Pelczar – mistrz Chocolatier, słynący ze swoich ręcznie robionych czekolad. Na jego stoisku można było spróbować i zakupić m.in. praliny, lizaki, tabliczki czekolady o wielu smakach, ale przede wszystkim o smakach inspirowanych winem.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się piękna wystawa przygotowana przez pracownice PODR z płodów ogrodniczych dostarczonych przez rolników i ogrodników współpracujących z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W ten sposób zaprezentowany został dorobek i ciężka praca naszych podkarpackich rolników i ogrodników.

Liczne grono odwiedziło Izbę Edukacji Pszczelarskiej w związku z realizacją Projektu „Wielka rola małej pszczoły” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Rzeszowie. Zainteresowaniem cieszyły się eksponaty pszczelarskie – nowe i zabytkowe ule, drobny sprzęt, miodarki, tablice edukacyjne, a także strój pszczelarski, w którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tutaj specjalistki PODR chętnie odpowiadały na pytania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych pszczelarzy, a także osób, które nigdy nie miały styczności z pszczołami, a chcą rozpocząć swoją przygodę z ulami. Wystawcom, gościom i zwiedzającym czas uprzyjemniły występy grupy akrobatycznej z KAS AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zespołów ludowych „Ziomki” z Woli Zgłobieńskiej i „Kmiecie” z Boguchwały.

Wszystkim ogrodnikom, wystawcom, współorganizatorom i sponsorom składamy gorące podziękowania za wsparcie i uczestnictwo w XI Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej oraz Podkarpackim Święcie Winobrania 2016.

Anna Rydzik, Lidia Sąsiadek
PODR Boguchwała

Zmieniony: piątek, 14 października 2016 06:44